آندره ژید
نویسنده فرانسوی ( 1869- 1951)


آندره پل ژید در سال ۱۸۶۹ به دنیا آمد و از نظر ذهنیت و روحیه به آینده تعلق داشت؛ وی « زمان متغیر» را فعالانه تجربه می كرد و در تلاش برای ساختن آینده بود .ژید از ریشه مذهبی دوگانه ای برخوردار بود : پدرش پروتستان و مادرش كاتولیكی بسیار دیندارتر و جزمی تر از شوهرش بود. پدر آندره به فاصله كمی پس از تولد او درگذشت.
وی در كنار دو بانوی سختگیر مذهبی (مادر و مادربزرگش) رشد كرد و البته راه و روش زنانه را هم آموخت .حساس بودنش موجب شد كه احساس جنسی تند و تیزی پیدا كند. به استمنا پناه برد، اما نتوانست آن را ترك كند و از احساس گناه رنج می برد.
« تا بیست و سه سالگی از هرگونه ارتباط جنسی بركنار بودم و رنج می بردم . چنان آشفته و پریشان بودم كه همه جا می گشتم تا بلكه لبی پیدا كنم و لبانم را بر آن بچسبانم ».


در این شرایط ، برای منحرف كردن تب و تاب جنسی اش، به نوشتن روی آورد و اولین كتاب خود را با نام « یادداشتهای آندره والتر» در بیست و دو سالگی منتشر كرد؛ این كتاب، داستان جوانی را باز می گوید كه در نهایت، خود آندره ژید است.
در سال ۱۸۹۱ كه به الجزیره سفر كرد، برای اولین بار با فاحشه ای خوابید .چهار سال بعد در افریقا ، باز هم با اسكار وایلد دیدار كرد  و تحت تاثیر او دل به دریا زد و به همجنس گرایی تن در داد .
با این وجود، به هنگام بازگشت به فرانسه در سال 1895 با دختر عموی خود ، «مادلن روندو» ازدواج كرد. آندره ژید این زن را « ام » (مخفف امیلین) می نامید، و او را بیشتر به سبب شخصیت والایش دوست می داشت تا زیبایی اش. وی هرگز با این زن همبستر نشد.
زمانی كه همسرش محرومیت جنسی خود را با اعتقادات شدید كاتولیكی تسلی می بخشید، آندره ایمان مذهبی خود را به تدریج از دست می داد. ژید در دفتر خاطرات محرمانه خود، دو تعریف و یك اعتراف را یادداشت می كند  :
« من به كسی می گویم «بچه باز» كه همانطور كه از خود كلمه بر می آید، عاشق پسرهای جوان باشد و به كسی می گویم «همجنس گرا» كه به مردان بالغ گرایش دارد...».
«... بچه بازها كه من هم یكی از آنان هستم ، بسیار نادرند، ولی همجنس گراها بسیار بیشتر از آنند كه من فكر می كردم. اینكه این عشقها چگونه به وجود می آیند، و این روابط چگونه شكل می گیرند، برای من كافی نیست تا بتوانم بگویم امری طبیعی است. من عقیده دارم كه خوب است، چون هركدام از دو انسان درگیر این رابطه، با چنین كاری در درون خود، احساس تعالی، اعتماد و رضایت خاطر می كند… ».
ژید مانند بسیاری از افراد، برای توجیه امیال خویش در برابر محرمات مذهبی ، فلسفه ای بنیاد نهاد. وی در سال ۱۸۹۷ در كتاب مائده های زمینی، به دفاع پرشوری از « لذت و ... » پرداخت .او در این كتاب چنین استدلال می كند كه تمام امیال طبیعی، سودمند بوده و مایه تندرستی است، و بدون این امیال، زندگی لطف خود را از دست می دهد .
« وقتی از عملی لذت می برم ، برای من دلیل خوبی است كه آن عمل را انجام بدهم. بنابراین لذتی را كه موجب شادی، سرور جان و امیال عاشقانه ات می شود، مادامی كه لبانت برای بوسیدن هنوز شیرین است، سیراب كن!»
چنان زندگی كن كه « زندگیت بدون ترس از نتایج محرماتی كه اخلاقیات رسمی بر تو تحمیل می كند ، پذیرای هر رویدادی باشد ».
اما ژید خطر افراط كاری را به خواننده كتاب خود هشدار می دهد و در آخر، از او می خواهد كه :
« كتاب مرا به دور بینداز، مگذار متقاعدت كند ! گمان مبر كه حقیقت تو را كس دیگری می تواند برایت پیدا كند ...به خود بگو كه این كتاب هم چیزی نیست، مگر یكی از هزاران شیوه رویارویی با زندگی. تو راه خویش را بجوی! »
 ژید برای سالها بت «پیشروها» بود و محافظه كاران او را «منحرف كننده جوانان» می دانستند.  اما او پاسخ میداد ؛ سقراط نیز (كه اكنون یكی از خدایان این محافظه كاران محسوب می شود)، از چنین تهمت هایی به دور نبوده است.
در سال ۱۹۴۷ و زمانی كه ژید هفتاد و هشت ساله بود، آكادمی سوئد جایزه ادبیات نوبل را به او اهدا كرد. وی می نویسد :
« بزرگترین الهه تقدیر پیوسته در گوشم زمزمه می كند كه دیگر چیز زیادی از عمرت باقی نمانده است».
تا زمان مرگش (۱۹ فوریه ۱۹۵۱)، بحث و جدل های فراوانی پیرامون شخصیت و نفوذ او در جریان بود و « سیل انتقاد» از چپ و راست ، كمونیستها و كاتولیكها، تا لب گور او را دنبال می كرد. فرانسه هنوز نمیداند كه آیا این مرد همان شیطان بود كه برای دگرگون كردن «اخلاقیات» جسمیت یافته بود، یا اینكه بزرگترین نثرنویس فرانسه پس از آناتول فرانس بود؟
او هنرمند بزرگی بود ، اما تنها كسانی می توانند او را دوست بدارند كه در مشكلات، آزارها و رنجهایی كه می برد، سهیم باشند.